Epik Yazılım

Regülasyon Teknolojileri (RegTech)

Düzenleyici teknoloji, geleneksel uyum ve risk yönetiminden veri raporlama ve iletimine ve çok daha fazlasına kadar değişen zorlukların üstesinden gelmek için oluşturulmuştur.

İletişim

Regulatory Technology (Düzenleyici Teknoloji), giderek karmaşıklaşan düzenlemelere uyumu kolaylaştırmak ve kullanıcılara süreç içi izlemeye hizmet etmek için oluşturulan teknolojilerdir. RegTech, yönetmeliklere uymayan noktaları belirler ve bu noktaları uyumlu hale getirir. Şirketlerin risk ve uyum birimlerinden hem uygun maliyetli hem de gerçek zamanlı çözümler üretmesi beklenirken, bu birimlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır.

Her ülkenin bankacılık, finans, iletişim ve enerji başta olmak üzere kendi denetimleri ve kuralları vardır. Bu düzenlemelerle uğraşmanın maliyeti çok yüksektir, fakat uyulmaması durumunda kesilen cezalar daha da yüksektir. Bu durumda, RegTech şirketleri kurumların kar etmesi için bir adım olarak ortaya çıkıyor.

RegTech, firmaların ekonomiden ve mevzuattan kaynaklanan zorluklarına teknolojik çözümler sunan bir sektördür. Ana hedeflerinden biri de yasalara karşı şeffaflığı ve tutarlılığı artırmaktır. RegTech, kurum içi uyum süreçlerini, denetimleri ve risk iş akışlarını yürütür. Gerçek zamanlı olarak düzenlemelere ve uyumluluk gereksinimlerine uyumu sağlar. En son teknolojileri kullanır ve diğer yöntemlerden bulut tabanlı olmasıyla ayrılır. Uyumluluk maliyetlerini azaltır ve ayrıca yatırımcılar için güven oluşturur.

Her teknoloji şirketinin ayrı bir uyum/denetim departmanına ihtiyacı olmuştur. Bu departmanın temel görevi mevcut yönetmelikteki değişiklikleri takip etmek ve uyum gösterilmesini sağlamak olacaktı. Böylece bir anda tüm teknoloji şirketlerinin uyması gereken yönetmelikler ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte uyum departmanı için harcanması gereken bir bütçe de gereklilik olmuştur. Ancak tüm şirketlerin bu departman ve çalışanlar için yeteri kadar harcayacak bütçesi yoktu. Bu noktada RegTech ortaya çıkarak, uyumluluk sürecini otomatikleştirmeyi vaat etmiştir. Bu otomatikleştirme süreci, aslında ilk zamanlarda düşünülen uyum departmanında çalışanların yapacağı işle ilgilidir. Bu işlerin dijital ortamda belirli yazılımlarla yapılması düşünülmüştür. Kısacası, yapay zeka ve makine öğrenimi, yeni ya da güncellenmiş yasaları arayabilir, raporlayabilir ve değişikliklerin etkisini ilgililere ulaştırmış olur.

Böylece şirketler hem yasalara uymamak gibi bir riskten kurtulmuş olur hem de bu yasalara uymak için harcamak zorunda kaldıkları bütçeden tasarruf etmiş olur. Sonuç olarak; “RegTech, düzenleyici süreçleri standartlaştırmayı ve en önemlisi uyumluluk sürecini otomatikleştirmeyi amaçlayan teknolojik bir gelişmedir” tanımı yapılabilir.

FinTech yeniliklerinin dünya çapında gelişmesiyle birlikte, finans kurumlarının bilgi ağı faaliyetleri de genişlemiştir. Bilgi ağları genişledikçe önlemler alınması gereken güvenlik konuları da artmaya başlamıştır. Artan güvenlik önlemi ihtiyaçları, RegTech şirketlerinin kuruluş nedenidir. RegTech, çevikliğe ve hıza önem vererek, verileri maksimum güvenliğe entegre etmeyi amaçlar. Kısacası finansal teknoloji şirketleri müşteri deneyimine odaklanırken, düzenleyici teknoloji şirketleri finansal teknoloji şirketlerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlıyor.

Teknoloji firmaları için oldukça önemli olan sorunların çözüm noktası olan RegTech, en çok FinTech alanındaki kurum ve kuruluşlar için cankurtaran olmuştur. FinTech’in gelişmesi için risklerin anlaşılması ve azaltılması gerekmektedir. Bu yüzden kontrol aracı olarak RegTech devreye girmektedir. RegTech, FinTech endüstrisinde risk yönetimi yazılımı, piyasa değişikliklerinin tahmini ve benzer riskleri azaltmak için çalışır. Bunu yaparken gelişmiş analitik yaklaşım ve büyük veri analizi kullanmaktadır. Böylece önceden tanımlanmış verilere göre güvenli görünmeyen durumları tespit edip önlem alınmasını sağlamaktadır.

FinTech, düzenli tüketiciler, devlet kurumları ve her büyüklükteki şirket için inanılmaz derecede faydalıdır. Ancak her şeyin mükemmel ilerlemesi beklenemez. Finans sektöründe gerçekleşen dijital dönüşümler, özellikle veri güvenliği konusunda riskler yaratmaktadır. Bu risklerin önünü kesmenin en uygun yolu RegTech’dir.

Bankacılık Sektöründe Regtech!

RegTech (veya düzenleyici teknoloji), teknolojik yeniliklerin yardımıyla yasal uyumluluk yönetimini tanımlayan bir terimdir. RegTech, bulut bilgi işlem, tahmine dayalı analitik, makine öğrenimi, doğal dil işleme ve diğer alanları içerir.

RegTech günümüzde çoğu sektörde kullanılmaktadır. En çok kullanılan sektörlerden biri ise bankacılıktır. Regtech çözümlerini kullanan sektörler bankacılık gibi finansal hizmet sunan kuruluşlar olduğu için bu sektörlerde yapılan hataların telafisi zordur. Regtech ile finans sektöründe düzenleyici süreçler teknoloji ile tek bir yerden çok daha hızlı yönetilir. Bankacılık sektöründe Regtech ile düzenleyici izleme ve raporlama yapabilirsiniz.

  • Müşteri Yetkilendirmesi
  • İzleme
  • Tespit etme
  • Raporlama
  • Kontrol Araçları

RegTech 5 Temel Kategorisi

RegTech dünyası karmaşıktır ve birkaç tür faaliyet içerir. RegTech şirketlerinin faaliyet gösterdiği beş ana kategori, size RegTech pazarı ve işlevleri hakkında daha ayrıntılı bir görünüm verecektir.

Dijital Dönüşüm Hizmetleri</
01
Düzenleyici Raporlama

Büyük veri analitiği, gerçek zamanlı raporlama ve bulut yoluyla otomatikleştirilmiş veri dağıtımını ve düzenleyici raporlamayı etkinleştirin

Dijital Dönüşüm Hizmetleri</
02
Risk yönetimi

Uyumluluk risklerini ve düzenleyici riskleri tespit edin, maruz kalınan riskleri değerlendirin ve gelecekteki tehditleri tahmin edin.

Dijital Dönüşüm Hizmetleri</
03
Kimlik Yönetimi ve Kontrolü

Karşı taraf durum tespiti ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) prosedürlerini kolaylaştırın. AML ve dolandırıcılığa karşı tarama ve tespit.

Dijital Dönüşüm Hizmetleri</
04
Uyum

Mevzuat uyumluluğunda AI ve makine öğreniminin yetenekleri ile mevcut uyum durumunun ve gelecek düzenlemelerin gerçek zamanlı izlenmesi ve takibi

Dijital Dönüşüm Hizmetleri</
05
İşlem İzleme

Gerçek zamanlı işlem izleme ve denetleme çözümleri, şüpheli etkinlik uyarıları ve manuel süreçlerin otomatikleştirilmesi için RPA'nın gücünden faydalanın.

“Regtech startup'ları, düzenleyici para cezalarında firmalara milyarlarca dolar tasarruf ettiriyor ve manuel risk ve uyumu en son teknolojiyle değiştiriyor.”

Founder at Epik Yazılım

RegTech Uygulamalarımızı inceleyin!

RegTech alanındaki tüm ihtiyaçlarınızı tek bir sistem üzerinden karşılayacak şekilde geliştirmeler yapıyoruz. Tüm uyum ve denetleme süreçlerinizi baştan uca incelemenizi sağlayacak en güncel RegTech çözümü için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Uygulama

Trusthoop - KVKK Kişisel Veri Yönetim Platformu

Kurumların KVKK yönetim süreçlerinin veri envanterinden veri imhaya kadar uçtan uca otomatikleştirilmesini sağlayan VERBİS uyumlu bir süreç uygulamasıdır.

Web Sitesini Ziyeret Et
Uygulama

Factorbooks - Kurumsal Kaynak Planlama (ERP)

Factorbooks, her ölçekte ve her sektörden işletmenin tüm verileri ve iş süreçlerini merkezi bir şekilde uçtan uca yönetilmesini sağlayan Otonom ERP çözümüdür.

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) platformudur.

Web Sitesini Ziyeret Et

Regtech hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mevcut hizmetlerimizden faydalanmak ister misiniz?

İLETİŞİM KURUN