Teknoloji
Neden Buluta Taşınmalısınız?

Neden Buluta Taşınmalısınız?

Bulut bilgi işlemesi, insanların internet üzerinden aynı tür uygulamalara erişmesine olanak tanıyor.

Bulut Bilişim’in Firmanıza Sağlayacağı 5 Avantaj

Basitçe belirtmek gerekirse, bulut bilişim server donanımı gereksinimi olmadan server sahibi olabilmektir. Geçmişte insanlar, binalarındaki fiziksel bir bilgisayarda veya sunucuda indirilen yazılımlardan uygulamaları veya programları çalıştırıyorlardı; bulut bilgi işlemesi, insanların internet üzerinden aynı tür uygulamalara erişmesine olanak tanıyor. Facebook durumunuzu güncellediğinizde, bulut kullanıyorsunuz demektir. Telefonunuzda banka bakiyenizi kontrol ediyor musunuz? Buluta yine bulaşmışsınız. Hareket halindeyken e-postaları gönderseniz de iş yükünüzü yönetmenize yardımcı olması için bir sürü uygulamayı kullansanız da, küçük işletmelerin karşılaştığı zorlukları çözmek için bulut bilgisine güvenme şansınız var. Kısaca, bulut hızlıca yeni normal haline geliyor. 2016 yılının sonunda, Türkiye’deki işletmelerin %70’inin en az bir bulut hizmeti kullanacağı tahmin edilmektedir.

Bulut Teknoloji ve Günümüz

Neden pek çok işletme buluta taşınıyor? Bunun nedeni bulut bilgi işleminin verimliliği arttırması, nakit akışının iyileştirilmesine yardımcı olması ve çok daha fazla fayda sağlaması . İşte en iyi beş.

1. Server Esnekliği

Bulut tabanlı hizmetler, büyüyen veya dalgalı bant genişliği taleplerine sahip işletmeler için idealdir. ihtiyaçlarınız artarsa, bulut kapasitenizi servisin uzak sunucularında çizmek kolaydır. Aynı şekilde, yeniden ölçeklendirmeniz gerekiyorsa, esneklik servise eklenir. Bu çeviklik seviyesi, bulut bilişimini kullanan işletmelere rakiplerine kıyasla gerçek bir avantaj sağlayabilir.

2. Otomatik Güvenlik Güncellemeleri

Bulut bilgi işleminin güzelliği, sunucuların dışarıda, görüş dışında ve sizden uzakta olmasıdır. Tedarikçiler onlar için sizinle ilgilenirler ve düzenli yazılım güncellemelerini (güvenlik güncelleştirmeleri dahil) gerçekleştirirler; böylece sistemi kendiniz korumak için vakit kaybetmekten endişelenmeniz gerekmez. İşinizi büyütmek gibi sizi ilgilendiren şeylere odaklanabilirsiniz.

3. IT Masrafları Sermayenizden Yemesin

Bulut çözümleri, yüksek donanım maliyetini ortadan kaldırır. Nakit akışınıza benzer bir aboneliğe dayalı modelden keyif alıp gittiğiniz gibi ödeme yaparsınız. Daha önceleri uzun zaman alacak ve sermayenizin ve emeklerinizin çoğunluğunun aktığı yer olacak iken , bulut sonrası sadece bir prosedür haline gelmekte. Bulutun benimsenmesi için ilk adımı atmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

4. Verimlilik Optimizasyonu

Ekipleriniz dokümanlara istediğiniz zaman, her yerden erişebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilir, daha fazla birlikte çalışabilir ve daha iyi bir şekilde çalışırlar. Bulut tabanlı iş akışı ve dosya paylaşım uygulamaları, gerçek zamanlı olarak güncelleme yapmalarına yardımcı olur ve onlara işbirliklerinin tam olarak görünür olmasını sağlar.

5. İstediğiniz Yerden Çalışın

Bulut çözümleri ile internet bağlantınız varsa işinize başlayabilirsiniz. Mobil uygulamaları sunan en ciddi bulut hizmetlerinde, hangi cihazla birlikte çalışmanız gerektiğini kısıtlamazsınız. Sonuç? İşletmeler, çalışanlara daha esnek çalışma ikramiyeleri sunabilir; böylelikle verimliliği isabet almadan kendilerine uygun bir iş-yaşam dengesinin keyfini çıkarabilirler. Bu şekilde çalışanlarınızın verimliliğini arttırabilirsiniz ve aynı zamanda onların daha huzurlu bir şekilde çalışmasına destek olmuş olabilirsiniz.

Buluta henüz taşınmadınız mı?

Yukarıdaki avantajlardan herhangi biri, pek çok işletmeyi işlerini buluta taşımaya ikna etmek için yeterlidir. Ama hepsini bir araya getirdiğinde? Sonuç apaçık ortada gibi duruyor.

Dijital Dönüşüm Nedir?
Dijital Dönüşüm Nedir?
Yapay Zeka Nedir? AI Nasıl Çalışır
Yapay Zeka Nedir? AI Nasıl Çalışır