Teknoloji
Yapay Zeka Nedir? AI Nasıl Çalışır?

Yapay Zeka Nedir? AI Nasıl Çalışır?

Bilgisayarların insan gibi davranma, düşünme, sayısal mantık yürütme ve ses algılama gibi özellikler edinmesini sağlayan yapay zeka, sistemsel ve donanımsal bir bütündür. Günümüzde yapay zekaya ilişkin pek çok tartışma gerçekleşiyor.

Kimi profesyoneller bu yeniliği insanlığın geleceği açısından tehlikeli bulurken kimi kullanıcılar yapay zekanın çok daha yaşanabilir bir dünya oluşturacağını düşünüyor.

Peki, yapay zeka nedir ve en önemlisi bu teknoloji geleceği tehdit mi ediyor? Aslında yapay zekayı, sistemsel bütün içerisinde farklı noktaların değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü yapay zeka tek başına açıklanabilen bir şey elbette değildir. Basit bir tanım yapılabiliyor olsa da, sistem bütününü açıklamak, farklı kavramların devreye girmesine yol açıyor. Bu kavramlar arasında derin öğrenme ve makine öğrenimi çok iyi anlaşılmalıdır.

Makine Öğrenimi Nedir?

Bir tür algoritma olan makine öğrenimi, elektronik cihazın eldeki verileri kullanarak rasyonel sonuçlar üretmesini sağlıyor. Yani bir bakıma bilgisayar, ulaştığı tüm sayısal değerleri kullanarak yeni sayısal veriler oluşturabiliyor. Bu da doğrudan cihazın kendi başına öğrenim elde etmesi anlamına geliyor. Yapay zekanın içerisinde değerlendirilen makine öğrenimi, aynı zamanda derin öğrenme hususunu da kapsıyor.

Derin Öğrenme Nedir?

Makine öğrenimi ile farklılaşan derin öğrenme, aslında tek başına tanım yapabiliyor. Bu teknolojinin tanımını yapmak için örnekten yola çıkmak, çok daha anlaşılır bir açıklamayı beraberinde getirir. Makine öğreniminde cihaz, eldeki verileri kullanarak yeni verilere ulaşırken derin öğrenmede cihaz kendi kurallarını üretiyor. Yani nesnenin tam olarak ne olduğunu kavrayabilen cihaz, beyin nöronlarına benzer bir şekilde anlayış kapsamı oluşturuyor.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılıyor?

Üretim teknolojileri içerisinde kullanılabilen yapay zeka, aynı zamanda eğitim, eğlence, sağlık ve savunma sanayisi gibi sektörlerde tercih edilebiliyor. Yapay zekaya sahip bir uygulama ile öğrencilerin bilgi birikimi çok daha net bir şekilde anlaşılıyor.

Aynı şekilde tasarlanan aplikasyon, ordu içerisine dahil edilerek savunma desteği arttırılıyor. Sağlıkta ise teşhis koyma gibi önemli konularda yapay zekaya danışılabiliyor.

Söz konusu teknolojiden konu açıldığında Tesla şirketinin es geçilmesi elbette düşünülemez. Şu anda yapay zekaya ilişkin geniş yatırımlara sahne olan firma, otomobil modellerine dahil ettiği sistemsel bütünler ile çok daha güvenli yolculuk yapma olanağı sunuyor. Trafikteki akışı anlık bir şekilde işleyen araç, kaza anında hızlıca tepki verebiliyor. Görüntü işleme teknolojisinin de devreye girdiği bu noktada trafikteki diğer sürücülerin davranışlarına uygun hareket etmek belirli oranda mümkün oluyor.

Yapay Zeka İnsanlığın Geleceğini Tehdit Mi Ediyor?

Yapay zeka denilince uzunca süre akla her zaman robotlar gelmiştir. Film endüstrisinin etkisiyle de yapay zekalı robotların dünyayı ele geçireceği kaos teorilerinin düşüncelere hakim olması da normal hale gelmiştir.

Yapay zeka konusu açıldığında insan ırkının geleceği de sürekli olarak tartışılıyor. Burada teknolojinin insan elinde nasıl kullanılacağı önem teşkil ediyor. Evet, yapay zekanın kötü emeller uğruna kullanılabileceği bir gerçek.

Ancak kontrollü bir gelişim sağlandığı takdirde çok daha sağlıklı ve eğitimli bir dünya üzerinde yaşanabilir. Bu da insanlığın devamını tehlikeye atmaktansa daha güvenli hale getirebilir.

Önemli olan nokta, yapay zekanın nasıl kullanılacağında yatıyor. Kullanıcıların internet davranışlarını inceleyerek siyasi politika oluşturulabileceği gibi öğretmenlere yardımcı olabilecek sistemler de üretilebilir. Yapay zekanın güvenli olup olmadığı aslında nasıl kullanıldığı ile çok doğru orantılı olarak değişiyor.

Gelecekte Bizi Nasıl Bir Dünya Bekliyor?

Yapay zekanın yükselişi hiç şüphesiz önü kesilemez bir hale gelmiş durumda. Böyle olunca da gelecekte bizi nasıl bir dünyanın beklediği daha fazla merak ediliyor. Daha çok büyük bütçeli filmlerde karşımıza çıkan yapay zeka teması, aslına bakılırsa insan ömrünün uzamasını destekleyebilir.

Özellikle sağlık alanında kullanılabilecek robotlar neticesinde hata oranı düşebilir. Konutlar içerisine yerleştirilen asistanlar ile gündelik işleri yapmak kolaylaşabilir. Tesla benzerinde olduğu gibi daha güvenli bir dünyada yaşamak mümkün olabilir.

Yapay zekaya dayalı uygulamaların geliştirilmesi ve bu gelişmelerin üretilmeye başlanması süreçlerine son on yıllarda girilmeye başlandı. Turizmden finansa, otomotivden üretime kadar her sektörde kendine yer bulan yapay zeka, başka sistemlerle de entegre olarak geri dönülemez şekilde hayatımızın içerisine giriyor.

Neden Buluta Taşınmalısınız?
Neden Buluta Taşınmalısınız?
Yeni Nesil ERP Sistemi
Yeni Nesil ERP Sistemi